انتشار : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷

شرایط برخورداری از تسهیلات مالیاتی ماده ۱۰۰ و کرونا

مدیرکل امور مالیات استان اردبیل با اشاره به اینکه صاحبان برخی مشاغل مشمول استفاده از مفاد تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم هستند، اظهار داشت: خرداد ماه آخرین مهلت مقرر برای ارائه اظهارنامه عملکرد سال ۱۳۹۹ و استفاده از این تسهیلات است.

ابراهیم قلی زاده

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل، با اشاره به دستورالعمل تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم، شرایط ارایه اظهارنامه مالیاتی، برخورداری از مالیات مقطوع و تقسیط پرداخت برای برخی از صاحبان مشاغل در خردادماه را اعلام کرد.

ابراهیم قلیزاده گفت: براساس ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم، موعد ارایه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) خردادماه می باشد. اظهار داشت: اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) مطابق قانون می باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۹ خود را خردادماه سال جاری به صورت الکترونیکی از طریق درگاه ملی مالیات به آدرس WWW.INTAMEDIA.IR ارسال و مالیات خود را پرداخت نمایند.

وی اظهار کرد: صاحبان مشاغلی که واجد شرایط حکم تبصره ماده (۱۰۰) قانون مذکور بوده و بر مبنای موضوع فعالیت یا استقرار محل فعالیت با دارا بودن مجوز فعالیت از مراجع ذیصلاح در عملکرد سال ۱۳۹۸ مشمول برخورداری از معافیت مالیاتی یا نرخ صفر مالیاتی شده اند، مشروط به حفظ ضوابط معافیت یا نرخ صفر مالیاتی در طی سال ۱۳۹۹، می توانند از مزایای این دستورالعمل استفاده نموده و عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، موجب لغو معافیت آنها نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه کنند.

قلیزاده گفت: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۸ (اعم از اصلی و متمم) بدین گونه تعیین شده که صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی تا ۳ میلیون تومان، بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ ؛ صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از سه تا شش میلیون تومان با چهار درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ ؛ صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی از شش میلیون  تا ۱۲ میلیون تومان با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ و صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیشتر از ۱۲ میلیون تومان با ۱۲ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ اعمال کرده و از تسهیلات این دستورالعمل برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد مشاغل اردبیل می توانند از این مزتبا تاکید کرد: مؤدیانی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۳۹۹ از مبلغ ۱۶۲۰ میلیون تومان بیشتر باشد، مکلف به تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات متعلق با رعایت مقررات مربوط است.

قلیزاده درخصوص صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک جا تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ نداشته باشند نیز گفت: برای این دسته از مودیان، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می شود و عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر، مشمول جریمه موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیاتهای مستقیم خواهد بود.

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل در ادامه تاکید کرد: هرگاه اسناد و مدارک مثبته ای به دست آید که مشخص شود مجموع فروش کالا و ارائه خدمات مودی در سال ۱۳۹۹ بیش از مبلغ ۱۶.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده، مودی مذکور مشمول مفاد تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم نمی باشد.

تسهیلات مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا

مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل در ادامه با اشاره به مصوبات شصت و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، احکام مالیاتی در حمایت از مشاغل آسیب دیده توضیح داد.
وی گفت: تسهیلات مالیاتی مطرح شده در این بخشنامه در ۳ بند است که عبارتند از:
۱-صدور، تجدید و یا تمدید پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی و حقوقی که تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ نیاز به استعلام و ارایه گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده، نخواهد داشت.
۲-صنوف به شدت آسیب‌دیده از ویروس کرونا که  فهرست آنها به تصویب کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌رسد، از بخشودگی کامل جرایم مربوط به عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده اشخاص حقیقی در موعد مقرر قانونی برای دوره‌های دوم و سوم سال ۱۳۹۹ برخوردار می‌شوند.
همچنین درخصوص صنوف یاد شده، اقساط معوق و سررسید شده مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده طی سال ۱۳۹۹ آنان حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ امهال می‌گردد.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.