انتشار : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰

روستاهای خلخال تبدیل به سرای سالمندان شده است

فرماندار خلخال گفت: حضور مردان جویای کار این شهرستان در مناطق دیگر کشور و دوری از خانواده همراه با خالی شدن جمعیت مولد کار در روستاها موجب شده تا بسیاری از روستاهای خلخال تبدیل به سرای سالمندان شوند.

بازنشسته سالمند

فرماندار خلخال گفت: افزایش میانگین سنی جمعیت همراه با کاهش موالید در این شهرستان موجب حرکت به سمت سالخوردگی و سالمندی شده است.

فریدون بابایی در جلسه ستاد صیانت از جمعیت خلخال افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده ۷۰ درصد جمعیت خلخال در سن بالای ۱۸ سالگی بوده و کاهش روز افزون موالید در کنار دوری خانواده‌های جوان از فرزندآوری موجب افزایش میانگین سنی جمعیت این منطقه شده است.

وی اظهارکرد: این در حالی است که تاکنون برنامه منسجم، کارساز و روشنی از سوی دست‌اندرکاران برای مقابله با پدیده سالخوردگی جمعیت حتی در سطح کشور ارائه نشده است.

بابایی بیان کرد: در کنار کاهش موالید و رواج فرهنگ پرهیز از فرزندآوری در بین خانواده‌ها از بیم تامین هزینه‌های زندگی ، افزایش موارد سقط جنین و روی آوردن بانوان به عمل سزارین به جای زایمان طبیعی نیز زنگ خطر دیگری برای کاهش جمعیت این منطقه و افزایش سالخوردگی جمعیت در آینده می‌باشد.

آلزایمر سالمند پیر

۵۰ درصد از تخت‌های بیمارستان در اشغال افراد سالخورده و سالمند قرار گرفته است

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خلخال نیز در این جلسه از افزایش جمعیت سالمند این شهرستان در سال گذشته در مقایسه با سال ماقبل آن خبرداد.

پرویز وکیلی اظهارکرد: در حالی که ۱۵.۵۶ درصد از مجموع جمعیت خلخال در سال ۹۷ سالمند بود این میزان در سال ۹۸ به ۱۶.۲ درصد و در سال گذشته به ۱۶.۵۹ درصد رسید.

وی همچنین گفت: در سالیان دور میانگین تعداد فرزندان خانواده‌ها در کشور به هفت نفر و بیشتر می‌رسید ولی در حال حاضر این میزان به ۱.۸ فرزند برای هر خانواده کاهش یافته و میانگین فرزندآوری بانوان ۱۰ تا ۴۹ سال در خلخال به ۱.۵ درصد کاهش یافته است.

او ترویج فرهنگ تک‌فرزندی در این شهرستان را بحرانی بزرگ برای افزایش جمعیت سالمند ذکر کرد و افزود: پرهیز زوجین جوان از فرزندآوری و افزایش رغبت خانواده‌ها برای داشتن یک فرزند بدلیل وجود مشکلات اقتصادی در کنار افزایش مهاجرت نیروی جوان و کارآفرین جویای کار از این منطقه به مناطق دیگر کشور به علت فراهم نبودن زمینه کار از جمله عوامل دخیل در افزایش جمعیت سالمند شهری و روستایی می‌باشد.

او گفت: بیشتر جوانان با مشکل بیکاری مواجه هستند و این در حالی است که با وضعیت هرم جمعیتی منطقه آینده خلخال با مشکل کمبود نیروی کار مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به تاثیر افزایش جمعیت سالمند بر روند توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه اظهارکرد: بیش از ۵۰ درصد از تخت‌های بیمارستان در اشغال افراد سالخورده و سالمند قرار گرفته و این مهم بار مالی سنگینی را بر دوش دولت تحمیل می‌کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.