جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۰۶:۲۲
۱۳۹۳/۱۱/۲۶ :: ۱:۰۷

معبد شهر باستانی «یئری» آسیب دید

متاسفانه در طول چند سال اخیر معبد کاوش شده منطقه باستانی شهر “یئری” دچار آسیب شده که باید با حفظ سنگ‌ها و اسناد موجود و با طراحی سایت موزه از تخریب کاملش جلوگیری کرد.

شهریری- پیرازمیانساوالان خبر: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تاکید کرد: متاسفانه در طول چند سال اخیر معبد کاوش شده منطقه باستانی شهر “یئری” دچار آسیب شده که باید با حفظ سنگ‌ها و اسناد موجود و با طراحی سایت موزه از تخریب کاملش جلوگیری کرد.

کریم حاجی‌زاده ، حفظ منطقه باستانی شهر یئری از سوی مردم را خواستار شد و خاطرنشان کرد: قدمت این منطقه به ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

وی از ایجاد سایت موزه در مجموعه باستانی ” شهر یئری” مشگین شهر خبر داد و اظهار کرد: این منطقه به دلیل برخورداری از شرایط خاص تاریخی و جغرافیایی قابلیت تبدیل به سایت موزه را دارد و در صورت تامین اعتبار در اولین فرصت، کار طراحی آن آغاز می‌شود. این منطقه معروف در ۶۵ کیلومتری اردبیل و ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد. وسعت این منطقه تاریخی با ترکیبی از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشاتپه ۴۰۰ هکتار است که تنها بخش جزئی آن، مطالعه و کاوش شده است.

حاجی‌زاده با بیان اینکه این محوطه به دلیل منحصر به فرد بودن قابلیت ثبت جهانی شدن نیز دارد، تصریح کرد: در صورت تکمیل مطالعات علمی و ارائه اسناد، باید وارد مرحله تدوین پرونده ثبت جهانی شدن منطقه شد.

وی با بیان اینکه هر اثر تاریخی قابلیت ثبت جهانی را ندارد، تصریح کرد: زمانی یک اثر می‌تواند ثبت جهانی شود که در تاریخ دنیا یک بحث و زاویه جدید باز کند، به عنوان مثال مجموعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل برخورداری از تفکر عرفانی و اسلامی که از یک طرف انسان را به آرامش و سازش و از طرف دیگر به انقلاب و اتحاد دعوت می‌کند یک اثر جهانی است.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است