صنعت طبیعت‌گردی در مشگین‌ توسعه می‌یابد

سیزده بدر- گردشگر- طبیعت گردساوالان خبر:  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: وجود ۱۸ هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران در مشگین‌شهر و ۲۵ درصد مراتع استان در این شهرستان زمینه‌ساز توسعه صنعت طبیعت‌گردی در مشگین‌شهر می‌شود.

شهامت هدایت در بازدید از منابع طبیعی مشگین‌شهر اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌هایی بالای گردشگری و منابع طبیعی در شهرستان مشگین شهر، این شهرستان توانسته براساس آمارها و بررسی‌های انجام شده رتبه نخست طبیعت‌گردی و اکوتوریسم شمال غرب کشور را به خود اختصاص دهد که این امر می‌تواند به توسعه منابع طبیعی و نیز شهرستان مشگین‌شهر منجر شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۵ درصد مراتع استان اردبیل در شهرستان مشگین‌شهر واقع شده است، تصریح کرد: ۱۸ هزار هکتار از جنگل‌های ارسباران در این شهرستان بوده که این امر می‌تواند در رونق و توسعه صنعت طبیعت‌گردی در این شهرستان مفید و موثر باشد که انتظار می‌رود به این امر توجه جدی از سوی مسئولان شهرستانی شود.

هدایت از اجرای طرح ممیزی در سطح استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح و صدور سند برای اراضی در سطح استان مشکل دیرینه منابع طبیعی با روستاییان برطرف شده و زمین‌های منابع طبیعی و روستاییان مشخص شده و مشکلات در این حوزه از بین می‌رود که تلاش می کنیم تا هر چه زودتر این طرح در سطح استان اجرا شده و به اتمام برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از خارج شدن بیش از ۷۰۰ هکتار از اراضی ملی از دست افراد سودجو و متعرضان به این اراضی خبر داد و افزود:‌ این اراضی ملی با تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان منابع طبیعی استان اردبیل در مناطق مختلف آزادسازی شده که تلاش و جدیت بر این است تا بتوانیم با این امر با پدیده زمین‌خواری در سطح استان مقابله کنیم.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در امر محافظت از اراضی ملی و مقابله با پدیده زمین‌خواری بیان کرد: اداره کل منابع طبیعی استان اردبیل برای تحقق تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری تلاش همه‌جانبه‌ای کرده و در این راستا ۷۰۰ هکتار از این اراضی در استان آزادسازی شده است.

هدایت حراست از منابع طبیعی را وظیفه قانونی و شرعی مردم دانست و افزود:‌ در حال حاضر منابع طبیعی استان با کمبود نیرو مواجه بوده به طوری که تنها با ۲۵۰ نفر نیرو در استان برای حفاظت از بیش از یک میلیون هکتار مرتع و ۶۵ هزار هکتار جنگل اقدام می‌کند که برای توفیق در این حوزه نیازمند مشارکت مردمی و بسیج همگانی هستیم.

شماره خبر : 108367 - شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۷:۲۷
1396 copyright.